V čem spočívá řezání vodním paprskem?
Víte, co je řezání vodním paprskem? Jaké materiály byly takto původně obráběny a v jaké době se tato technologie poprvé začala používat ve velkém měřítku? Pojďte se s námi podívat na základní informace.
Řezání vodním paprskem
Mnoho lidí stále netuší, že řezání vodním paprskem je pro kovovýrobu typické. Kovovýroba by se přitom právě bez této technologie neobešla. Tato technologie se přitom používá již od padesátých let minulého století. Zpočátku to ale nebyly kovy, které se tímto způsobem řezaly, ale zcela jiný materiál.
Začátky u dřeva
Historie využívání vodního paprsku pro obrábění některých materiálů je tedy s námi již více než šedesát let. Technologie byla přitom zprvu používána k řezání dřeva. Až o několik let později byl k této metodě přidán další prvek, čímž se mnohonásobně zvětšily možnosti řezání vodním paprskem. K původnímu postupu se totiž přidalo abrazivo a využití CNC technologie tak začalo být masově používanou metodou v oblasti kovovýroby.
O co vlastně jde?
Řezání vodním paprskem je v podstatě přesné řezání celé řady materiálů pomocí vody, nebo právě vody obohacené o abrazivo. Díky vysokotlakému čerpadlu je možno vodu stlačit o více než 13 procent, což způsobí vznik pracovního tlaku vody v úrovni až 4550 barů. Voda pod tlakem je následně vháněna do řezací hlavy, kde se v některých případech promíchá s abrazivem. Jak silný je vlastně vodní paprsek?
Přesné řezání
O to, aby bylo řezání vodním paprskem přesné a bezchybné, se stará velmi sofistikovaná technologie. Vodní paprsek je totiž silný jen mezi 0,15 až 2 milimetry. To zajišťuje přesný řez celou řadou materiálů. V současné době je díky počítačovým technologiím možné díky této metodě vyřezat libovolné tvary produktů.
Řezání vodním paprskem je možné buď pomocí samotné vody, kdy se tato technologie používá například u měkkých materiálů, nebo také pomocí řezání abrazivním vodním paprskem. Při řezu navíc nedochází k porušení původní povrchové úpravy materiálu.