Ceny ropy stagnují
Ceny ropy se drží v blízkosti dvou a půlletých maxim, jichž dosáhly v předchozí den.
Na vysoké úrovni je udržuje program omezování produkce ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších států a pokračující vysoká poptávka po komoditě, zejména ze strany Číny.
Cena americké lehké ropy WTI s dodávkou v únoru dosáhla ceny 60,40 USD (50,06 eura) za barel, jehož objem je 159 litrů. Cena se tak zvýšila o tři centy. Drží se tak v blízkosti nejvyšší hodnoty od června 2015, kterou zaznamenala v průběhu předchozího obchodování, když dosáhla ceny 60,74 USD za barel.
I cena severomořské ropné směsi Brent s březnovým kontraktem se měnila jen v minimální míře.
Situace se během roku může změnit
Někteří analytici ale upozorňují, že během tohoto roku se situace může změnit, a to zejména díky pokračujícímu růstu produkce USA. Navíc pochybují, zda se současné tempo poptávky udrží delší dobu. K vyšším cenám ropy totiž na závěr minulého roku přispěly i nečekané události krátkodobého charakteru. Jednalo se především o odstavení ropovodu Forte v Severním moři, který bylo nutné odstavit pro praskliny nebo také výbuch libyjského ropovodu.
Problémy libyjského ropovodu se však podařilo vyřešit a ani nejnovější protesty v Íránu neměly na jeho produkci zatím žádný vliv. Není tedy vyloučeno, že ceny ropy půjdou v následujícím období dolů. Důvodem je právě pokračující růst produkce v USA. Podle analytiků je tak jen otázkou času, kdy Spojené státy dosáhnou hranice 10 milionů barelů denně. Ke konci roku 2017 dosáhla produkce ropy v USA 9,75 milionu barelů denně. Od poloviny roku 2016 se tak těžba na tomto trhu zvýšila téměř o 16 % .
Navíc i ruská produkce loni mírně vzrostla. Ačkoli rostla menším tempem, než tomu bylo v roce předchozím. Nejistota vládne i nad rozsahem poptávky ze strany Číny v průběhu roku 2018. Ty by totiž mohly vést k nižšímu růstu poptávky, než se původně očekávalo.