Rytíři z nebes přistáli na brněnském výstavišti!
Když se řekne slovo „rytíř“, jistě vás napadne to, co je na úvodním obrázku tohoto článku. Jenže úvodní obrázek článku klame stejně jako by se dalo říct, že klame i název této obdivuhodné výstavy, která se konala v Brně. Člověk by si řekl, že se jedná o unikátní výstavu rytířského zbrojení, ale jednalo se o naprosto něco jiného. Rytíři z nebes nejsou totiž rytíři, jak si je představíme, ale jsou to českoslovenští letci, kteří působili v britském královském letectvu.
Nenechte se tedy zmást tím, co vidíte, co čtete, ale raději se vždy přesvědčte na vlastní oči. Tato výstava konající se v Brně měla opravdu něco do sebe. Pokud jste ji nezastihli, pak byste měli rozhodně litovat, protože taková výstava se nevidí běžně.
Koho všechno jsme zde mohli vidět?
Výstava nazvaná „Rytíři z nebes“ připomínala osudy 2500 československých exulantů, kteří během druhé světové války sloužili v britském královském letectvu, tedy v RAF. Mezi nimi najdeme například Evžena Bočka, dále taky Františka Fajtla nebo taky Vladimíra Nedvěda. Všichni z nich se sešli pod jednou střechou, konkrétně v pavilonu Morava v brněnském výstavišti.
Jednalo se o skvělou výstavu, která byla tou největší od roku 1945. V Brně jste ji mohli vidět 14 dní, konkrétně do konce října. ¨
Kdo byl hostem?
Tato unikátní výstava připomínající odkaz československých příslušníků britského královského letectva a jejich zásluhy, které se pojí s poražením nacistického Německa, se samozřejmě neobešla bez hostů. Hosty této vernisáže byli dokonce i samotní účastníci druhé světové války. Mezi nimi se ukázal pilot stíhač – Emil Boček, dále třeba pilot a průzkumník sovětské armády Vladimír Hrozný. Přiletěl z Izraele i major Hugo Marom. Ten je znám taky díky tomu, že Československo opustil v jednom z posledních kindertransportů sira Nichalose Wintona.