Tvarové výpalky – jak se to dělá
Dnes se dá velký byznys rozjet snad v každém oboru. Svět podnikání je nám zcela otevřený. Pokud však chcete podnikat v oboru, který má budoucnost, měli byste podnikat ve strojírenství. Strojírenství je velice často označováno jako „tahoun české ekonomiky“, což je skvělé! Je to tedy obor, který má budoucnost, který má potenciál a v němž se skutečně vyplatí podnikat. Než se však půjdete registrovat na živnostenský úřad, měli byste o strojírenství něco vědět. Například je třeba vědět, jak se dělají takové tvarové výpalky.
V České republice není mnoho firem, které by se specializovaly přímo na tvarové výpalky, přesto i v tom minimu firem najdeme prestižního dodavatele té nejvyšší kvality, kterým je společnost MSC MetPro, a. s. Tato společnost je specialistou na tvarové pálení, proto obstát před touto konkurencí nebude zrovna jednoduché.
Pojďme si však prozradit to, jak se takové tvarové výpalky, na které se společnost MSC MetPro, a. s. zaměřuje, vyrábí.
Práce s materiálem:
Nejdříve je nutné zpracovat kvalitně materiál, z něhož se tvarové výpalky vyrobí. Jedním takovým nutným procesem je ohraňování materiálu, které se dělá pomocí ohraňovacích lisů. Většinou se k ohraňování používají i CNC stroje a dále samozřejmě jiné moderní technologie, které zaručí kvalitu výrobku.
Materiál je taky nutné narovnat. K tomu se používá devítiválcová stolice, která nejčastěji rovná plechy nebo rovná právě tvarové výpalky, které mnohdy vykazují neshody s nerovností. Dále se využívá i rovnačka plechů, která řeší deformace výpalků po pálení, které jsou zapříčiněny vlivem vnitřního pnutí.
Práce se samotnými výpalky:
Mezi další procesy, kterými si musí tvarový výpalek projít, patří řezání laserem, dále taky řezání plazmou či řezání plynem. Obecně pálení se provádí tedy taky díky nejmodernějším technologiím. Dalším nutným procesem je tryskání, které se používá k povrchové úpravě kovů před dalším nátěrem. Tryskání zbavuje materiál či tvarový výpalek koroze, nečistot a taky okují.